Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekVšichni jsme slyšeli o dělené stravě a o jejím působení na redukci váhy. Avšak na jakém principu k tomuto snížení váhy dochází, ví už jen málokdo. Abychom správně pochopili princip této diety, připomeňme si, jak vlastně funguje náš organismus.

Pankreas neboli slinivka břišní je důležitá sekreční žláza, která se významným způsobem podílí na procesu trávení. Slinivka se stará o to, aby byla potrava správně zpracována a veškeré živiny vstřebány. Lidé často přispívají ke špatné funkci slinivky svým vlastním přičiněním. Je to zejména špatnou životosprávou, nadměrným požíváním alkoholu, kouřením, a také soustavným přejídáním. Někdy však ani lidé, kteří žijí zdravě se tomuto onemocnění nevyhnou.

Dělená strava dělí potraviny do tří základních skupin. 

Bílkoviny(proteiny) kam patří: Maso (drůbež, zvěřina, ryby, mušle), celá vejce, sýry (ne tvarohové sýry, ovoce kromě druhů uvedených pod škroby, veškeré sušené ovoce kromě rozinek ( neutrální), čerstvá rajčata, tofu, mléko, ovocné šťávy atd..

Škroby(sacharidy) kam patří: Velmi sladké ovoce (banány,  hroznové víno, hrušky atd.), pohanka, brambory, cukrová kukuřice, mouka, rýže, jáhly, oves atd..

 Neutrální (univerzální) potraviny: Veškerá zelenina, kromě arašídů všechny ostatní druhy oříšků, máslo, šlehačka, smetana, tvarohové sýry, jogurt, mléko, olivový olej atd..

 Začátek trávení škrobů začíná v ústech, bílkovin až v žaludku. Tento proces je shodný jak pro kombinovanou, tak pro dělenou stravu. Teď však nastává rozdíl v tom, jak na tuto stravu reaguje slinivka. Při  kombinované stravě se prodlužuje doba trávení bílkovin až na 3 dny a to zejména v kombinaci se škroby. To způsobí, že naše svaly nejsou schopné využít přijatou potravu v potřebném množství, a tak na sebe začnou vázat vodu a tuk.  Pokud se budeme držet dělené stravy, univerzální potraviny budeme kombinovat buď se škroby, nebo  s bílkovinami. Tělo bude schopné rychle strávit veškeré živiny a to včetně vitamínů a minerálních látek. Svalové tkáně max. využijí přísun živin a vypudí nadbytečnou vodu a tuk. Doba mezi jednotlivými jídly by se měla pohybovat v rozmezí 3 až 4 hodin.

Ovocné šťávy a ovoce mají výhodu v tom, že mohou být rychle zpracovány a již 15 minut po  konzumaci můžeme přijímat bílkovinné nebo škrobové jídlo. Ovoce je vhodné jíst na lačný žaludek, nikdy ne s jídlem, nebo těsně po jídle. Pouze jako přesnídávku (jogurt + kousky ovoce). Důvod, proč nekombinovat ovoce a ovocné šťávy s proteiny nebo škroby je jednoduchý. Kyseliny obsažené v čerstvém ovoci ničí pepsin, enzym obsažený v žaludku potřebný ke štěpení bílkovin a obdobné je to i se škroby.

  Uvádím stručný návod, jak sestavit jídelníček.

Ráno je třeba doplnit energii (sacharidy) skleničkou ovocného džusu. K snídani (sacharidy) například banán, pomeranč, hroznové víno, rozinky nebo jiné sušené ovoce, med, ovocný džem, dětskou přesnídávku, piškoty, müsli tyčinku, rýži, těstoviny, tmavé pečivo, brambory, jáhly, ovesné vločky nebo pohanku. Ke svačině (sacharidy) například jablko, kiwi, meruňky sušené, ovocný džus, čerstvá mrkev, kompot z mandarinek nebo ananasu.

K obědu (bílkoviny) můžeme volit například z bílého masa (kuřecí, krůtí, králičí, rybí), sojového masa, drůbežích srdíček nebo žaludků, telecího masa, sýrů (max. 20% t.v s.) nebo také hlívu ústřičnou, okurku, papriku, pažitku, petrželku, kopr, hlávkový salát, hlávkové zelí. K odpolední svačině můžeme zvolit kompot z mandarinek nebo ananasu, dia oplatky, raciolky nebo racio chlebíčky bez polevy, pomeranč, nebo kiwi.

 K večeři (bílkoviny + dušená zelenina) plody moře, tuňáka ve vlastní šťávě, krabí maso nebo tyčinky, rybí filé, bílý jogurt, syrečky, bílé zelí, dušený špenát, sudové kysané zelí, chřest, okurky, kapustu, červenou řepu, nakládaný celer, česnek, čerstvý kopr, pórek atd. Na noc je lépe nejíst, pokud to však jinak nepůjde čerstvý ananas, grapefruit nebo meloun bude tou správnou volbou.