Snažila jsem se vybrat byliny na tuto stránku z babičiných, už skoro pergamenových svitků, tak, aby měly vždy něco společného se zažíváním a běžnými ženskými bolístkami. Také chci předeslat, že většinu jsem vyzkoušela já a nebo mě tím nalévali v dětství. Zatím žiji a je mi fajn!!! Budu ráda, když mi napíšete své názory a zkušenosti.
Aloe- prospívá žaludku, střevům a celému zažívacímu traktu. Je jedinečným prostředkem proti zácpě a má tu přednost, že nespůsobuje bolesti břicha. Její účinky jsou především projímavé, ale působí příznivě na celé tělo. Na povzbuzení organismu si můžeme připravit "životní elixír" z 25gr aloe, 20gr myrrhy, 15gr zázvoru, 15gr rebarbory, 1gr šafránu.
Andělika lékařská - lodyhu a listy upotřebíme v kuchyni, ale léčivou části je kořen, který působí výborně na žaludek a střeva. Slabý, ale opravdu slabý vývar působí proti zácpě, ale kupodivu silný vývar naprotitomu způsobuje průjem. Dále je vhodný na nadýmání, zahlenění průdušek a plic. Navíc působí uklidňujícím dojmem na nervovou soustavu.Dále je vhodný na obklady pohmožděnin, otoků a vymknutí.
Bedrník obecný - je vhodný na slabý žaludek, při poruchách trávení, nechutenství, chorobách močového měchýře. Žvýkání mladých listů posiluje dásně.
Bez černý - slouží především jako prostředek vyvolávající pocení. Je močopudný, proti kašli, chrapotu, zahlenění. Proti kataru průdušek se mísí s lipovým květem nebo plícníkem lékařským.Silnější odvar z bobulí bezu působí průjmově.
Cibule kuchyńská - je výtečný dezinfekční prostředek pro celý organismus. Vhodná na otoky, kataru hrtanu( cibule smíchaná s medem), plic, na odstranění pih, proti vypadávání vlasů.
Citrony - šťáva s citronu (čerstvých) je vhodná při horečce, při otravách jedovatými bylinami, na odstranění pih a šťáva ze třech citronu po 30dní významně zmírňuje revmatismus.
Fenykl obecný - se podobá svými účinky anýzu. Je vhodný při nadýmání, žaludečním poruchám všeho druhu. Při výše uvedených potížích, je lépe jej svařit v mléce. Fenyklové obklady jsou vhodné na zanícené rány.
Heřmánek pravý - nejpopulárnější a nejlidovější bylina, je mu připisována univerzální léčivá moc. Daleko účinnější než heřmánek český, je heřmánek jugoslávský. Nálev heřmánku prospívá především při bolestech žaludku, střev, žaludečních křečích, nadýmání, dusivý kašel, katar průdušek, návaly krve do hlavy, Velmi známé jsou heřmánkové koupele, které posílí celé tělo. Můžeme ho užívat proti nechutenství, žaludeční nervoze, k masáži končetin. Nezanedbatelné je i kosmetické využití, vysušuje pokožku, napařování rozšířených pórů, inhalace.
Hořec šumavský - tato bylina je žaludečním specifikem. Využívá se především kořen. Ve spojení s pelyňkem a zeměžlučí je to velmi hořká kombinace, ale prospěšná na nechutenství a žaludeční slabosti. (babička to úspěšně praktikovala na "chudákovi "dědovi, kromě toho , že mu to pomohlo, jste v životě neviděli takové grimasy, když tento super odvar popíjel)
Jahodník obecný - plody jahodníku (tedy jahody) jsou neobyčejně zdravé a lahodné ovoce. Doporučují se osobám trpícím chorobami střevními,slezinovými, jaterními, dále všem kdo trpí revmatismem, ischiasem. Požíváním jahod také napomáháme rozpouštění močových, ledvinových a žlučových kamenů. Listy na čaj se musí zbírat v květnu a červnu. Čaji připravenému z jahodníku, ostružinovníku, mařínky vonné a lomikamene zrnatého se nic nevyrovná. Nic tak lahodného jste snad nikdy nepili. Můžu vřele doporučit.
Jalovec obecný - léčivou součásti jsou vyzrálé bobule. Je výborným prostředkem na veškeré vyměšovací ústrojí, rozpouští sedimenty v těle. Je močopudný a výborný k masážím těla.
Jitrocel kopinatý - nejvhodněji se upotřebuje ve formě odvaru. Učinkuje na sliznice střev, žaludku a plic, ale také při chrlení krve , hlenotoku, zlaté žíle, úplavici. Je také výborným lékem na vředy, pohmožděniny, rány a spáleniny. Dokonce při zánětech očí.
Kokoška pospolitá - tato bylina působí příznivě při menstruaci a různých výtocích. Pijeme ráno i večer, ale využíváme také sedací koupele. Pomáhá také na zlatou žílu a při průjmech.
Kozlík lékařský - kořen kozlíku je vynikajícím lékem na choroby nervové soustavy. Zápach kořene je velmi nepříjemný. Vhodný především na hysterii, hypochondrii, žaludeční nervozu, dávení, migréna, padousnici.Přílišné užívání kozlíku způsobuje nespavost. Obklady jsou velmi dobré při silném bolení hlavy.
Máta peprná - působí příznivě na nervovou a zažívací soustavu. Ve vyšší dávce však porušuje trávení. Nálev z listů odstraňuje nadýmání, ale i zápach z úst a žaludku.
Mateřídouška - pije se při žaludečních bolestech a křečích při menstruaci. Koupele jsou vhodné při revmatismu.
Meduňka lékařská - zvláště dobře působí při nadýmání, nechutenství a migréně. Je také prostředkem proti revmatismu a svalových křečích.
Pelyněk pravý - je uznávanou bylinou při poruchách trávení, nadýmání, průjmech, pálení žáhy, chorobách jater, vodnatelnosti a žloutence.
Plícník lékařský - je oblíbený prostředek proti kašli, chrapotu, krčním a průduškovým chorobám. Také při nemocech ledvin a močového měchýře.
Přeslička polní - výborně účinkuje na nemoci ledvin, močového měchýře, silné menstruaci.
Puškvorec obecný - opět se doporučuje na choroby trávení a žaludek.
Rebarbora - je jako zelenina nadmíru působivá na zastavení průjmu a způsobuje zácpu.
Rozmarina - odstraňuje nadýmání, zbavuje vodnatelnosti. Je jedinečným prostředkem proti padání vlasů.
Řebříček obecný - působí na překyselení žaludku, průjmech, Pomáhá při menstruaci, nemocích jater a sleziny.
Komentáře
Přehled komentářů
Prosím, mám problém s nadmerným potením. Už som všeličo vyskúšala, rôzne deodoranty z DM, neboli lacné, šalviu,....ale nič nepomáha a je to čím ďalej, tým horšie. Ďakujem za radu!
Pomoc
(Anonym, 24. 7. 2007 10:41)Mám problém s pihami a dal jsem proto na vaši radu s citronovou štávou.Chtel bych se zeptat kolikrát to mám udelat,jak dlouho,a způsob jakým mám citronovou štávu aplikovat.Pokud jste zvědavá na první účinky,tak se mi pihy ještě více zviditelnily.Prosím odepište mi.Třeba do komentářů.
Re: Pomoc
(Jana, 6. 5. 2014 22:12)Dala bych vám radu100%zaručenou jak se zbavit pih moje máti vždycky byla pihata až hrůza jak se dnes dívám na fotky tak si říkám ještě že jsem to nezdědila ale jak jsme byli malí hned na jaro jak začal kvést podběl tak jsme ji ho museli sbírat a ona si ho povařila a omývala si tím pak obličej a to pravidelně a dnes nemá ani jednu pihu
Dotaz
(Mirek, 20. 4. 2008 9:57)
Dobrý den. Vaše stránka mne zaujala, měl bych na Vás jeden dotaz. Mohla byste mi poradit směs bylin, která by působila na moji neustálou chuť k jídlu? Jakékoli diety mi nepomáhají, protože i když se mi podaří shodit nějaké to kilo, po ukončení dietního režimu (někdy i před...) to stejně naberu zpět, protože mám neustálou CHUŤ k jídlu. Jsou byliny, které by způsobovaly nechutenství?
Díky za odpověď. Mirek
je to skvělé
(hana, 9. 4. 2008 8:13)O bylimky se zajímám již hodně let.Hodně mě i celé rodině pomáhají.Manžel měl problémy se zády a díky dlohodobé /asi 1/2 roku / a trpělivé léčbě je na tom dobře.Vše popisuji na Našich pohodových stránkách www.milan-hana@estranky.cz.Je třeba v dnešní době seznámit a přesvědčit lidi o léčivých účincích bylinek. Díky za vaše skvělé stránky
Pocení
(Ria, 19. 6. 2016 16:00)